logo-samandehi

مشاوره خرید دستگاه تصفیه آب

2606713 0912 - 570 79 444 

566 157 66   -  628 157 66


0 کالا

تصفیه آب جهت حوضچه های ماهی

 

خیلی با تصفیه آب شرب خانگی تفاوت دارد و دستگاه تصفیه آب مورد استفاده در این استخر های بسیار بزرگ تر از دستگاه تصفیه شرب خانگی است. مهم ترین نکات موجود در هنگام تصفیه آب استخر های پرورش ماهی تنظيم ميزان درصد اكسيژن موجود در آب، حذف فضولات و اشغال های استخر مواد سمي آب، حذف جلبك های داخل استخر و ذرات ميكروارگانيسم  داخل آب. اما همانطور که می دانید آب عنصریست دارای هیدروژن و اکسیژن و به ماهی ها نیز برای رشد بهتر خود نیاز جدی به اکسیژن دارند، بنابرین اکسیژن یکی از مهم ترین عناصر موجود در تصفیه استخر ماهی است. براي حذف فضولات و سموم وجود در آب استخر ، از بيوفيلترها و ميكروفيلترها استفاده ميشود.

کیفیت آب لازم برای پرورش ماهی 

ماهیان مختلف،به شاخص های متفاوتی از کیفیت آب نظیر PH ،دما،غلظت ، اکسیژن ،شوری، سختی ، برای بقا ، تولید مثل ، رشد نیاز دارند. بنابراین برای تولید کنندگان ضروری است تا حد ممکن همواره شرایط آب موجود در حوضچه های پرورش ماهی ، نزدیک به مقدار بهینه باشد. خارج از این مقدار بهینه رشد ماهی ها کم شده ، رفتار متفاوتی از خود روز داده و ممکن است موجب ایجاد بیماری شده که در نهایت به مرگ و میر ماهیان ختم خواهد شد. آب موجود در حوضچه های پرورش ماهی می تواند حاوی دو دسته اصلی از مواد مختلف باشد: 

ذرات معلق که شامل ذرات بی جان ، گیاهان و آبزیان کوچک و پلانکتون ها می شود. ذرات محلول که شامل گازها ، مواد معدنی و مواد آلی است . خواص آب موجود در حوضچه ها دائما تغییر مییابد. سیستم تصفیه آب یک مجتمع پرورش ماهی باید بتواند همواره بهینه ترین و بهترین کیفیت لازم را برای آب مورد استفاده در حوضچه ها ارائه دهد. 

  • تاثیر دمای آب در پرورش ماهی 

ماهی ها موجوداتی خونسرد هستند و بنابراین از دمای آب محیط زندگی خود، تاثیر می پذیرند. دمای آب مهمترین عامل فیزیکی است که می تواند بر بقا و رشد ماهیان اثر گذارد . دمای آب و در نتیجه دمای بدن ماهیان می تواند بر سطح فعالیت ، میزان تغذیه ، رشد و تولید مثل آنها اثر بگذارد. زمانی که دمای آب از حدود دمای بهینه خارج شود،این تغییر دما باعث  کاهش رشد ماهیان و حتی مرگ آنها خواهد شد.

  • تاثیر کدورت آب در پرورش ماهی 

ذرات جامد معلق موجود در آب می توانند سبب بروز کدورت در آن شوند. این ذرات می توانند خاک یا پلانکتون باشند. کدورت ناشی از وجود خاک در حوضچه  پرورش ماهی می تواند برای ماهیان خطرناک بوده و تولید آنها را کاهش دهد برای تصفیه آب حوضچه های پرورش ماهی و حذف کدورت آن می توان از کودهای حیوانی یا آهک کشاورزی جهت بهبود ph  خاک حوضچه و قلیایی ات آب استفاده کرد. همچنین جلوگیری از هم زدگی گل کف حوضچه و یا طراحی سیستم تصفیه آب برای دور کردن آب گل آلود از حوضچه های پرورش ماهی می تواند مفید باشد. 

پلانکتون ها ذرات ریز میکروسکوپی گیاهی ( فیتوپلانکتون) و جانوری (زوپلانکتون)هستند که به صورت معلق در آب یافت می شوند . فیتوپلانکتون ها اولین و زو پلانکتونها دومین حلقه زنجیره غذایی در یک زیست بوم آبی را تشکیل می دهند . علاوه بر نقش آنها به عنوان غذای ماهیان در حوضچه های پرورش ماهی ، فیتوپلانکون ها حجم عظیمی از اکسیژن را به کمک فتوسنتز تولی می کنند که موجب افزایش مقدار اکسیژن محلول (DO) حوضچه ها می شود، بنابراین این مقدارکم پلانکتون در آب ، به معنی وجود اکسیژن کمتر است. از سوی دیگر افزایش پلانکتون ها سبب کاهش میزان نفوذ نور خورشید در آب حوضچه شده که سبب مرگ جلبک ها می شود . بنابراین تصفیه آب حوضچه های پرورش ماهی به گونه ای که مقدار پلانکتون ها در آن بهینه باشد. بسیار ضروری است.

  • تاثیر قلیایی ات و سختی آب در پرورش ماهی 

میزان قلیایی ات و سختی آب مناسب برای پرورش ماهی چیزی در حدود 70-40 میلی گرم کلسیم کربنات در هر لیتر است . برای دستیابی به این مقادیر می توان راهکارهای زیر را در فرآیند تصفیه آب حوضچه های پرورش ماهی به کار گرفت :

 

  1. جایی که آب سخت نیست و خاک حوضچه ها اسیدی  است ،از آهک کشاورزی پیش از پر کردن حوضچه ها و در خاک آن استفاده نمود. 

  2. در مکان هایی که سختی آب بالاست ، از سیستم های فیلتراسیون و تصفیه آب برای آب موجود در حوضچه های پرورش ماهی استفاده نمود.

  • تاثیر آمونیاک و مواد سمی موجود در آب در پرورش ماهی

در آب حوضچه ها باید همواره کمتر (NH3) غلظت آمونیاک غیر یونی از 0.5 میلی گرم در هر لیتر باشد، چرا که آمونیاک یک ماده سمی برای پرورش ماهی ها و سایر آبزیان است مقدار آمونیاک می تواند از مقدار و قلیای ات آب تاثیر پذیرد PH اکسیژن محلول،سایر مواد سمی برای ماهیان و سایر ارگانیزم ها نیز باید از حوضچه های پرورش ماهی خارج شود. این مواد می توانند شامل حشره کش ها ، آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی باشند ، بنابراین تصفیه آب در صنعت پرورش ماهی برای حذف این مواد سمی بسیار ضروری است. و قلیلیی ات آب تاثیر پذیرد PH می تواند از مقدار اکسیژن محلول ، سایر مواد سمی برابی ماهیان و سایر ارگانیزم ها نیز باید از حوضچه ها ی پرورش ماهی خارج شود. این مواد می توانند شامل حشره کش ها ، آفت کش ها و سایر مواد مواد شیمیایی باشند ، بنابراین تصفیه آب در صنعت پرورش ماهی برای حذف این مواد سمی بسیار ضروری است.

پیشنهادات و راهکارها 

مجموعه آبکده پارسیان با پیشرفت و تلاش بی شائبه در این زمینه و در نظر گرفتن تمام زوایا در مراحل مختلف تصفیه آب ، تصفیه آب فاضلاب ، تصفیه استخر و حوضچه های پرورش ماهی کاملا منطبق بر استاندارهای زیست محیطی بوده و می تواند کمک بزرگی به افزایش تولید ماهیان و همچنین کاهش مصرف آب کند . خدمات پشتیبانی برای تصفیه آب پرورش ماهی بر اساس نیاز صنایع مورد نظر وهمچنین صنعت به صورت اختصاصی طراحی و ارائه شده ، می تواند پاسخگوی کامل نیاز صنایع شیلات و پرورش ماهی، کارخانجات صنعتی تولید موادغذایی، جلوگیری از هدر رفتن آب فاضلاب و ذخایر آب به تصفیه آب باشد . برخی فناوری های به کار رفته در محصولات و خدمات تصفیه آب روبیکن برای صنایع شیلاتی و پرورش ماهی عبارتند از :

اولترافیلتراسیون (UF)

نانوفیلتراسیون(NF)

اسمزمعکوس آب شیرین کن (RO)

گندزدایی با اشعه فرابنفش (UV)

 

تگ ها: تعویض فیلتر , تصفیه آب خانگی , دستگاه تصفیه آب آکوابست , بهترین برند دستگاه تصفیه آب , تصفیه استخر ماهی
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی